Dünya Üniversitesi
Uluslararası Öğrenciler

Uluslararası Öğrenciler Birimi Koordinatörlüğü, Hacettepe Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel yaşama aktif olarak katılmalarına ve öğrenimleri sürecince karşılaştıkları akademik, sosyal ve kültürel sorunları çözmelerine yardımcı olmak amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. Üniversitemizde halen 80+ farklı ülkeden 1300+ uluslararası öğrenci lisans ve lisansüstü düzede eğitimlerine devam etmektedir.

Üniversitemizde uluslararası öğrencilerin öğrenim görmesi, hem öğrencilerimizin farklı toplum ve kültürleri yakından tanımasına olanak sağlaması, hem de uluslararası öğrencilerin ülkemizin kültür zenginliğini fark etmesine ve farklılıkları anlamasına yardımcı olmaktadır.

Üniversitemizden mezun olan ve meslek yaşamlarını dünyanın değişik ülkelerinde sürdüren Hacettepe dostları tanıtım elçisi olarak üniversitemizin uluslararası görünürlüğünün gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Üniversitemiz önlisans ve lisans programlarına yurtdışından öğrenci kabulünde Türk liselerine denk bir okuldan mezun olan adayların belli bazı başvuru koşullarını sağlaması gerekmektedir. Üniversitemiz programlarının uluslararası öğrenci kontenjanları ve başvuruda kabul edilen sınav ve diploma türleri ile taban puanları her akademik yılın başında adaylara duyurulmaktadır. Uluslararası öğrencilerimizin öğrenim ücreti fakültelere göre değişiklik göstermektedir. 

Hacettepe Üniversitesinde programlara göre eğitim dili değişiklik gösterir. Lisans programlarımızın önemli bir kısmı yabancı dilde verilen dersler üzerinden yürütülmektedir.

Eğitimine uluslararası öğrenci statüsünde üniversitemizde devam etmek isteyen aday öğrenciler, merak ettikleri diğer bazı detaylar için sıkça sorulan sorular sayfamızı ziyaret edebilirler.

Adaylar, üniversitemizde uluslararası öğrencilere sunulan olanaklar ile ilgili olarak aşağıda listelenen akademik ve idari birimlerimizin sayfalarını inceleyebilirler.