Nefes Alan Yerleşkeler
Yerleşkede Yaşam / Barınma Olanakları

Üniversitemiz bünyesinde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından işletilen öğrenci yurtlarında toplam 2357 oda kapasitesi ile Beytepe Yerleşkesinde 4159 öğrenciye, Sıhhiye Yerleşkesinde 1565 öğrenciye barınma hizmeti sunulmaktadır. Yurtlarımızda öğrencilerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik satış yapan kantinler bulunmaktadır.

Sıhhiye Yerleşkesi Erkek Öğrenci Yurdu

Odalarda her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı, bir adet çalışma masası, bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca odalarda ortak kullanılan mini buzdolabı ve ayakkabılık da mevcuttur. Katlardaki banyolara günün 24 saati sıcak su verilmektedir.
Ortak kullanım alanlarında tam otomatik çamaşır makineleri ve kurutma makineleri ile donatılmış çamaşırhaneler, ankesörlü telefonlar, çalışma salonları, İnternet ve bilgisayar odaları bulunmaktadır. Ayrıca diş hekimliği öğrencileri için diş laboratuvarı da mevcuttur.

Sıhhiye Yerleşkesi Kız Öğrenci Yurdu

Odalarda her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı, bir adet çalışma masası, bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca odalarda ortak kullanılan mini buzdolabı ve ayakkabılık mevcuttur. Öğrencilerin çamaşırlarını yıkamaları için tam otomatik çamaşır makineleri ve kurutma makineleri ile donatılmış çamaşırhane mevcuttur. 
Ortak kullanım alanlarında tam otomatik çamaşır makineleri ve kurutma makineleri ile donatılmış çamaşırhaneler, ankesörlü telefonlar, çalışma salonları, İnternet ve bilgisayar odaları bulunmaktadır. Ayrıca diş hekimliği öğrencileri için diş laboratuvarı da mevcuttur.

Beytepe Yerleşkesi Erkek Öğrenci Yurdu

Erkek Yurdu’ndaki tüm odalarımızda her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı,  bir adet çalışma masası,  bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan bir mini buzdolabı ve ayakkabılık vardır. Her katta bulunan lavabo gruplarında ise tuvaletler ve duş kabinli banyolarda sıcak su verilmektedir ortak kullanım alanı olan mutfak, çamaşırhane ve ütü odası, çalışma odası, yurt içi ve yurt dışına açık ankesörlü telefonlarımız mevcut olup 24 saat süreyle internet bağlantısından yararlanılmaktadır.
Bina içi temizliği hijyenik olarak günlük yapılmakta, öğrenci odaları (talep doğrultusunda artırılmak suretiyle) haftada 1 gün temizlik programında belirtilen standartlara uygun şekilde uygun kimyasallarla temizlenmektedir. Yurt içerisinde kız ve erkek öğrencilerimizin birlikte kullandıkları öğrenci ihtiyaçlarına yönelik kantin mevcuttur.

Beytepe Yerleşkesi Kız Öğrenci Yurdu

Yurtta genel oda standardı 4 kişilik olarak düzenlenmiş ve çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Odalarda her öğrenciye ait yatak, elbise dolabı, çalışma masası ve kitaplık ile mini buzdolabı bulunmaktadır. Her katta yer alan lavabo gruplarında ise tuvaletler bulunmakta ve duş kabinli banyolarda 24 saat süreyle sıcak su verilmektedir. Ortak kullanım alanlarında ise; blok mutfakları, çamaşırhane, ütü odası, çalışma salonları, yurt içi ve yurt dışı kullanıma açık ankesörlü telefonlar, dahili hatlı telefonlar ve kablosuz internet sistemi bulunmaktadır.
Bina içi temizliği hijyenik olarak günlük; öğrenci odalarının temizliği (talep doğrultusunda artırılmak suretiyle) haftada bir gün temizlik programında belirtilen standartlara uygun şekilde uygun kimyasallarla yapılmaktadır. Öğrencilerimiz blok mutfaklarında yemek yapabildikleri gibi, karma olarak kullanılan yurt kantininden de yararlanabilmektedir.

Beytepe Öğrenci Evleri

Beytepe Öğrenci Evleri odaları öğrencilerimize aile ortamı rahatlığında çalışma olanağı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Her odada banyo, tuvalet, yatak, kütüphane, çalışma masası, elbise dolapları ve buzdolabı bulunmaktadır. Bilgisayar ve TV yerleri ayrılmıştır. Devamlı sıcak su verilen öğrenci evlerimizin her birinde ayrıca okuma ve TV salonları, her katında açık mutfağı olan yemek salonu, çamaşır ve kurutma makineleri ile ütü bulunmaktadır. Ayrıca lisansüstü düzeyde eğitimlerini devam ettiren öğrencilerimiz de bu evlerden yararlanabilmektedir.

Konuk Evi 1

Konukevi-1'de konuklarımız için tek kişilik ve çift kişilik odalar tahsis edilmektedir. Odalarımızda sandık bazalı yatak, elbise dolabı, çalışma masası, mini buzdolabı bulunmaktadır. Banyo ve tuvalet odanın içinde olup, kişiye aittir, odalarda 24 saat süre ile sıcak su, wifi ve kablolu internet bağlantısı mevcuttur.Ortak kullanım alanlarında çamaşırhane ve mutfak bulunmaktadır. Birimimizde, Üniversitemiz Lisans, Yüksek Lisans, Doktora öğrencileri ile Asistan, Doktor, Uzman, Yrd.Doçent, Doçent, Hemşire, hasta ve hasta yakınları başta olmak üzere, kongre, seminer veya benzer toplantı ve organizasyonlar için ünversitemizde bulunan diğer konuklarımız ve öğrenci velileri kalabilmektedir.

İletişim Bilgileri

Adres : Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Konukevi-1 Birimi 06100 Sıhhiye/ANKARA
Telefon : 0 312 305 15 78 / 0 312 305 16 79

Konuk Evi 2

Konukevi-2'de konuklarımız için tek kişilik, çift kişilik ve üç kişilik odalar tahsis edilmektedir. Odalarımızda sandık bazalı yatak, elbise dolabı, çalışma masası, mini buzdolabı bulunmaktadır. Banyo ve tuvalet odanın içinde olup, kişiye aittir. Odalarda 24 saat süre ile sıcak su, wifi ve kablolu internet bağlantısı mevcuttur. Ortak kullanım alanlarında çamaşırhane ve mutfak bulunmaktadır.Birimimizde, Üniversitemiz Lisans, Yüksek Lisans, Doktora öğrencileri ile Asistan, Doktor, Uzman, Yrd.Doçent, Doçent, Hemşire, kongre, seminer veya benzer toplantı ve organizasyonlar için ünversitemizde bulunan diğer (VIP) konuklarımız kalabilmektedir.

İletişim Bilgileri

Adres : Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi / ANKARA / TÜRKİYE
Telefon: 0 312 305 21 77

Barınma Birimleri Ücretleri (1 Eylül 2021- 31 Ağustos 2022)

 

Yurt Başvurusu İşlemleri

Yurt başvurusu yapabilmek için aşağıdaki adımları sırası ile takip etmeniz gerekmektedir;
1. Yeni Hesap Doğrulama (Kullanıcı Adı ve Şifre Alma)
Yeni hesap doğrulama işlemi için https://portal.hacettepe.edu.tr/hesap/yeni-hesap/dogrulama adresinden sizden istenilen bilgileri doldurarak Kullanıcı Adı ve Parola bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kimlik numaraları Mernis üzerinden doğrulanmaktadır. Dolayısıyla sistemde T.C. kimlik numarası veya Y.U. numarası olmayan öğrencilerin doğrulaması yapılamayacağından Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na gelmeleri gerekecektir.

  • Hesabın şifre bilgisi cep telefonu veya e-posta yoluyla bildirileceği için kayıt esnasında cep telefonu ve alternatif mail adresleri istenecektir. Lütfen şifrenizi size ulaştırabilmemiz için hem cep telefonunuzu hem de alternatif e-posta adresinizi sisteme tanımlayınız. 
  • Eğer bir şekilde parola bilgisi kullanıcıya iletilemezse http://portal.hacettepe.edu.tr adresinden “Şifremi Unuttum” kısmından tekrar şifre alınabilir. Alternatif e-posta veya cep telefonunu yanlış girenler http://portal.hacettepe.edu.tr üzerinden SMS ile şifre almak için bilgi güncelleme bağlantısını izleyerek tekrar güncelleyebilirler. Bu adımlardan sonra dahi kullanıcıya parola bilgisi iletilemezse Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na gelerek veya B.İ.D.B. çağrı merkezine 0312 297 62 62 nolu telefondan ulaşarak yardım alabilirler.
  • Hacettepe hesapları kurumsal kimliği yansıttığı için hesap adlarının isminize yakın kullanıcı adları seçmeniz yararınıza olacaktır.

2. Yurt Başvurusu Giriş Ekranı
Kullanıcı Adı ve Şifrenizi aldıktan sonra http://yurt2.hacettepe.edu.tradresindeki öğrenci bilgi sistemi giriş ekranından kullanıcı adı ve şifre yazarak barınma olanakları online başvuru sitemine giriş yapınız.
Önemli: Kullanıcı adınızı yazarken @hacettepe.edu.tr uzantısını yazmayın.

 

3. Ekrana gelen bilgilerinizi kontrol ettikten sonra sizden istenilen bilgileri eksiksiz girerek kaydet tuşuna basın ve başvurunuzu tamamlayın.
4. Online başvurunuz başarılı şekilde alınmıştır uyarısından sonra işleminiz bitecektir.
5. Girdiğiniz bilgilerde yeniden düzenleme yapmak istediğinizde sisteme kullanıcı adı ve şifrenizi girerek tekrar bilgilerinizi ekleyerek güncelleme yapabilirsiniz.
6. Bazı mobil tarayıcılarda sorun yaşanıyor. Lütfen masa üstü bilgisayardan başvuru yapın.

Başvurunuzu sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için öncelikle aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

  • Başvuruda * ile işaretlenmiş alanları mutlaka doldurunuz.
  • Başvuru sırasında sorulan sorulara tam ve eksiksiz cevap veriniz, cevapsız bırakılan sorulara puan verilmeyecektir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler barınma olanaklarından faydalanma hakkı kazansalar bile, başvuruları geçersiz kılınacaktır.
  • Başvuru bilgilerinizi girdikten sonra KAYDET düğmesine tıklayarak işleminizi tamamlayıp başvuru sıra kodunuzu not ediniz. Barınma birimlerine kayıt hakkı kazanmanız durumunda kesin kayıt için gerekli belgeler ile birlikte ilgili yurdun kayıt kabul birimine gitmeniz gerekmektedir.
  • KAYDET düğmesine basılarak Onaylanmamış başvuru kayıtları değerlendirmeye alınamayacaktır.
  • Üniversitemiz barınma birimlerine başvuru tarihleri için lütfen Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı sayfasındaki duyuruları takip ediniz.